OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM LOTNICZEim. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 września 2020
Dzień Patronów Szkoły

W skromniejszej niż zwykle oprawie społeczność OLL uczciła pamięć Patronów Szkoły – Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.  

Delegacja uczniów – Piotr Jarecki i Aleksandra Prokopowicz oraz dyrektor szkoły pan Andrzej Jaworski z zastępcą panem Wiesławem Chwaścińskim, złożyli wieniec – biało-czerwoną szachownicę skomponowaną z kwiatów i zapalili znicz pod tablicą poświęconą Franciszkowi Żwirce. Tablica umieszczona jest w Bramie Pamięci Muzeum Sił Powietrznych i upamiętnia pobyt Żwirki w Dęblinie w latach 1931-1932, kiedy pełnił funkcję dowódcy eskadry ćwiczeń pilotażu Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie.

Na terenie szkoły zorganizowana została wystawa fotograficzna przybliżająca informacje i ciekawostki z życia Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, którzy tworzyli wyjątkowy duet: pilot wojskowy i pilot cywilny - inżynier i konstruktor samolotów. Wspólnie zwyciężali w konkursach i zawodach lotniczych, bardzo popularnych w okresie międzywojennym, kiedy lotnictwo tak naprawdę dopiero zaczynało się rozwijać. Zginęli też razem 11 września 1932 roku. Lecieli na spotkanie lotników do Pragi, gdy podczas nagłej burzy w ich samolocie RWD-6, którego współtwórcą był Stanisław Wigura, urwało się skrzydło. Znajdowali się nad Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. Tam, w miejscu katastrofy, znajdują się ich symboliczne groby, a pochowani zostali w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Najgłośniejszym osiągnięciem Żwirki i Wigury było zwycięstwo w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w dniu 28 sierpnia 1932 roku. Była to impreza organizowana przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) przed II wojną światową. Właśnie na cześć tego sukcesu, Święto Lotnictwa obchodzone jest w Polsce w dniu 28 sierpnia.

teks i fot. A. Przedpełska

generuj pdf
go-up
Kontakt

Ogólnokształcące Liceum Lotnicze
2 Pułku Kraków 5
08-521 Dęblin
tel. 261519701
fax. 261519702
oll@onet.pl

    
  • BIP