OGÓLNOKSZTAŁCĄCE LICEUM LOTNICZEim. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
17 czerwca 2020
Centralna Biblioteka Wojskowa zaprasza na wystawę
W tym roku przypada setna rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która ochroniła Zachód przed marszem Armii Czerwonej i zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. Było to możliwe dzięki realizacji genialnej strategii Józefa Piłsudskiego oraz odwadze i determinacji polskiego społeczeństwa.

Zapraszamy uczniów do zapoznania się z plenerową  wystawą Centralnej Biblioteki Narodowej „Do Broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej".

Wystawa dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie organizatora:

"Do Broni. Rok 1920
na plakatach, afiszach i drukach ulotnych
ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej"

Ekspozycja została przygotowana dla uczczenia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To wyjątkowa okazja obejrzenia reprodukcji plakatów, afiszy i ulotek z okresu wojny Rosji Bolszewickiej z Polską w 1920 roku.

Plakaty, afisze oraz druki ulotne są świadectwem wojny Polski z Rosją bolszewicką, obrazują dramat ówczesnych wydarzeń, które dotknęły nie tylko żołnierzy, ale też ludność cywilną. Pokazują, jak ważna, wobec niebezpieczeństwa, jakie zawisło nad odrodzoną państwowością polską, była jedność narodu, wzajemna pomoc i poświęcenie dla dobra kraju.

Ponadto na wystawie prezentowane są też plakaty sowieckie z 1920 roku, na których dominuje karykaturalne przedstawienie zarówno Józefa Piłsudskiego, jak i zwykłego Polaka.

  

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych przez organizatora wystawy: Centralna Biblioteka Wojskowa

Zdjęcia

generuj pdf
go-up
Kontakt

Ogólnokształczące Liceum Lotnicze
2 Pułku Kraków 5
08-521 Dęblin
tel. 261519701
fax. 261519702
oll@onet.pl

    
  • BIP